תרומת זרע

מתי הגבר זקוק לתרומת זרע?

בעבר הלא רחוק, היה מקובל להאמין שכאשר לגבר ישנה בעיה בייצור תאי הזרע והוא סובל מכמות נמוכה של תאים ואיכותם (מורפולוגיה) נמוכה במיוחד - הוא יהיה זקוק לתורם זרע.

כיום, אנו יודעים שהדבר לא כך. כבר בתחילת שנות ה-90 חלה התפתחות דרמטית בתחום הפוריות שאפשרה לחפש ולמצוא, בחלק מהגברים שסבלו מחוסר פוריות - תאי זרע מתוך האשכים ולהפרות את ביצית האישה באמצעות טכנולוגיית הפריית מבחנה. יחד עם זאת, הטכנולוגיה לא סיפקה מענה לאלו הסובלים ממיעוט קיצוני של תאים (אזוספרמיה).

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית נוספת במדע פוריות הגבר. בין היתר התגלתה הסיבה המרכזית לירידה בייצור תאי זרע, ששמה וריקוצלה - תופעה הגורמת לירידה באספקת החמצן לאשכים, דבר הפוגע בייצור התאים. הבנה זו תרמה באופן משמעותי לטיפול בגברים הסובלים מחוסר פוריות, והובילה לפתרונות טיפוליים שונים המסוגלים לשפר את ייצור הזרע.

לכן, תרומת הזרע הפכה בתקופה האחרונה לפתרון אחרון שבו נוקטים רק לאחר שמתברר כי לא ניתן לעזור ולשפר את ייצור תאי הזרע באמצעים החדשים. לשמחת הרפואה – דבר זה מתרחש במקרים נדירים.

מתי בכל זאת הגבר נדרש לתרומת זרע?

  1. כאשר הגבר סובל מבעיות גנטיות נדירות שמונעות ממנו לייצר תאי זרע, כמו שניתן למצוא כשקיימים חסרים קטנים בכרומוזום Y. כאמור, אלו מקרים נדירים הקיימים באחוזים בודדים מבין הגברים שאין להם כלל תאי זרע בזירמה.
  2. כאשר המטופל עבר טיפולים רפואיים מורכבים, כמו כימותרפיה או הקרנה לגידול, שהוא תופעה נדירה מאוד בגיל הפוריות.
  3. כאשר האשכים מגלים יכולת מועטה מאוד בייצור תאי זרע, או שלא קיימים תאי זרע כלל בזירמה.

איתור וריקוצלה לפני תרומת זרע

היות וכיום ידוע כי תופעה בשם וריקוצלה היא הגורם הראשי לירידת פוריות הגבר, והיות ותופעה זו ניתנת לפתרון קל, חשוב בכל מקרה של חוסר פוריות לבצע גם בדיקה לאיתור וריקוצלה. הבדיקה נעשית באמצעות אולטרסאונד צבעוני-זרימתי ע"י מומחה מקצועי לתחום זה.

שיטת גת גורן לשיפור יצור תאי הזרע

שיטת גת גורן מבוססת על צנתור מתוחכם המתרחש בבטן התחתונה (רחוק מהאזור הרגיש) בהרדמה מקומית בלבד. בעזרת הצנתר, מבצעים טיפול לורידים הלוקים בוריקוצלה וכתוצאה מכך מתחדשת זרימת החמצן החיוני אל האשך ותהליך ייצור הזרע חוזר לעבודה בתנאים אופטימאליים. השיטה מסוגלת לתת מענה גם למקרים של מיעוט קיצוני של תאי זרע, אך זאת רק בחלק מהמקרים ועל פי המצב האישי של כל מטופל ומטופל. במחקרים שנעשו על השיטה בקרב מטופלים במצב זה נרשם שיפור משמעותי אצל כ-30% מהמטופלים והוא התבטא בשיפור בכמות (ריכוז), כושר התנועה והאיכות (מורפולוגיה) של תאי הזרע

לפרטים נוספים אודות הטיפול ולשאלות נוספות אודות המצבים בהם יש צורך בתרומת זרע – צרו קשר עם המרפאה

?
 שיווק באינטרנט | גת גורן Google+