בדיקת זרע, אבחון רמת זרע- גת גורן

בכל מצב שבו זוג אינו מצליח להיכנס להריון באופן ספונטני, נדרשים שני בני הזוג לבצע בדיקות פוריות. האשה מבצעת בדיקות לבירור פוריותה והגבר מבצע בדיקת זרע על מנת לבחון את הכמות והאיכות של תאי הזרע.

את בדיקת הזרע מבצעים במעבדת זרע הנמצאת בכל מרפאה גדולה של קופות החולים או במעבדה מרכזית, אליו נשלח המטופל.

מקובל להאמין כי הקריטריון החשוב לבחינת פוריות הגבר הוא ספירת הזרע. אך למעשה ישנם שלושה פרמטרים חיוניים מאוד בהם בוחנים איכות זרע :

כמות – ספירת זרע תקינה מוגדרת כמעל ל 20 מליון תאים לסמ"ק. ספירת זרע מועטה מוגדרת בפחות מ 10 מליון תאים.

תנועתיות – מהירות תנועת תא הזרע המעידה על יכולתו להגיע אל הביצית

מורפולוגיה – מתארת את צורת ראש תא הזרע ומתבטאת האם מבנהו החיצוני תקין.
תקינות הצורה קובעת האם התא הגיע לשלב הסופי השלם של הייצור וכן האם מסוגל לחדור את רקמת הביצית. המורפולוגיה מייצגת את איכות התא ואת תקינות סידור החומר הגנטי ולמעשה משמשת כפרמטר החשוב ביותר להערכת יכולת תא הזרע להפרות את הביצית באופן מושלם.

ברוב המקרים, כאשר נמצא ליקוי באחד או יותר משלושת הפרמטרים המתוארים, הדבר נובע מתופעת הוריקוצלה הפוגעת בהזרמת חמצן תקין אל תוך האשך, דבר הפוגע בכושר הייצור תאי הזרע.

לכן, בכל מצב בו נמצא ליקוי באחד הפרמטרים של אבחון רמת זרע, מומלץ לבצע בדיקה לאיתור וריקוצלה. הבדיקה נעשית באמצעות אולטרסאונד צבעוני-זרימתי. בדיקה זו מתבצעת ע"י מומחה מקצועי ומנוסה בבדיקות אלה.

במידה וקיימת וריקוצלה, מומלץ לטפל בהקדם. וריקוצלה ידועה כתופעה המחריפה עם השנים, דבר הפוגע יותר ויותר בכושר הייצור של תאי הזרע.

שיטת גת גורן לשיפור ייצור תאי הזרע מבוססת על צנתור בבטן התחתונה הנועד להחזיר את אספקת החמצן אל האשכים, דבר שנפגע כתוצאה מתופעת הוריקוצלה. כ 3-6 חודשים לאחר הצנתור, ניתן לצפות בשיפור משמעותי אצל כ 80% מהמטופלים בייצור הזרע, הן בכמות, הן בתנועה והן במורפולוגיה.

 

ניתן לקבל מידע נוסף על נושא על אבחון ובדיקת רמת זרע בפניה למרפאה

 שיווק באינטרנט | גת גורן Google+