טיפולי פוריות לגבר

בשנים האחרונות, מוצבת ישראל כאחת המדינות המובילות בטיפולי פוריות בקרב גברים. הסיבה לכך היא פיתוח שיטות וטכניקות חדישות שהובילו למספר פריצות דרך בגישה, באבחון ובטיפול.

כידוע, וריקוצלה היא הגורם הראשי לבעיות פוריות בגברים. כ- 90% מהגברים הסובלים מבעיות פוריות לוקים בתופעה זו. בשנים האחרונות, הרפואה מנסה להתמודד ביתר שאת עם התופעה. כיום, לצורך טיפול בבעיה, עומדות מספר שיטות וטיפולים אפשריים:

ניתוח רגיל – וריקוצלה ידועה כתופעה דו צדדית המופיעה בשני האשכים וחשוב לטפל בה על שני צידיה. אך במצבים נדירים מאוד בהם היא קיימת רק בצד אחד, ניתן להסתפק בניתוח וריקוצלה בו מבצעים קשירה לווריד השמאלי בלבד. הדבר מתבצע בניתוח בהרדמה מלאה הדורש אשפוז. הקשירה הניתוחית גורמת ליצירת וורידים עוקפים העוזרים בניקוז פסולת האשך ובהחזרת ייצור הזרע לתקנו. יחד עם זאת, בגלל שהפעולה היא ניתוחים, עלולים "לפספס" את קיומם של וורידים זעירים שאינם ניתנים לאבחון בעין רגילה. כתוצאה מכך, תופעת הוריקוצלה עלולה לחזור על עצמה לאחר מספר חודשים. בנוסף , מומלץ לבדוק היטב האם הוריקוצלה אינה "מסתתרת" גם בצד ימין, שכן צד זה ידוע כקשה לאיתור ללא מכשור מתקדם יותר.

החדרת סלילים -  טיפול שקיים עוד משנות ה-80 ותכליתו החדרת סלילי מתחת לאזור המפשעה על מנת לסגור באופן טכני את מערכת הוורידים הפגומה שיוצרת הוריקוצלה. גם במקרה זה, יש לשים לוריקוצלה בצד ימין ולוורידים זערוריים שעלולים "להחמיץ" בטיפול ספציפי זה.

שיטת גת גורן - השיטה לטיפול בוריקוצלה מוגדרת כיום בספרות הרפואית העולמית כבעלת אחוזי הצלחה גבוהים בשיפור ייצור הזרע (מעל 80%). הטיפול בשיטת גת גורן מבוסס על צנתור המאפשר סגירה הרמטית של כל רשת הוורידים הפגומה, בשני צידיה. טיפול זה מחזיר את זרימת החמצן התקינה לאשך ומאפשר לו לייצר תאי זרע באופן אופטימאלי. ייחודה של שיטת גת גורן הוא בהיותה צנתור. כלומר, איננה ניתוחית ולכן איננה כוללת כאבים, אינה דורשת הרדמה מלאה, אשפוז או פתיחת בטן. הטיפול נמשך כשעה וחצי ודורש מנוחה נוספת של כחצי שעה בלבד שבסיומה המטופל חוזר לביתו. כעבור 24-48 שעות, ניתן לחזור לחיי שיגרה וגם לחיי מין מלאים. לאחר כ-3 חודשים מתחדש ייצור תאי הזרע והם משתפרים בכמותם, תנועתם ואיכותם.

השבחת זרע - בניגוד לפעולות הקודמות שתוארו, השבחת זרע לא משפרת את הייצור הטבעי של תאי הזרע בגוף מבחינת כמות או איכות, אלא מנסה לשפר את מצב תאי הזרע הקיים. בשיטה זו מבצעים הפרדה ובחירה. במצב בו בספירת זרע  נמצאים 5 מיליון תאים נעים בזירמה, מבצעים שטיפה של נוזל הזרע ומוסיפים לתא נוזל חיצוני סינטטי. זאת על מנת לשפר את יכולת התנועה שלו באופן מלאכותי כדי להגביר את סיכוייו להגיע  לביצית. לאחר השלמת התהליך, מבצעים הזרעה תוך רחמית. באותה הפעולה ניתן גם לבחור את תאי הזרע המהירים ולבצע באמצעותם את הההזרעה תוך רחמית. שתי פועלות אלו שתוארו דורשות מעקב צמוד אחרי הביוץ ונדרשת פעולה מהירה בהתראה קצרה.

יש לציין ששתי הפעולות הללו הכלולות בהשבחת זרע, אינן נועדות לשפר את מצב פוריות הגבר, אלא להשתמש במצב הזרע הקיים ולנסות בכל זאת להפרות את  הביצית

מחקרים אחרונים מראים כי בעיות פוריות בקרב גברים נוטות להתדרדר במשך השנים. במיוחד כשמדובר בתופעת הוריקוצלה. הזנחה ואי טיפול לאורך זמן עלולות להפוך את בעיית הפוריות למסובכת לטיפול ובמקרים מסוימים גם למצב בלתי הפיך. לכן מומלץ בכל מצב של חוסר פוריות בין בני הזוג – לבצע גם בדיקה אצל הגבר ובמידה ונמצאה בעיה, יש לבצע  טיפולי פוריות בזמן סביר.

 שיווק באינטרנט | גת גורן Google+