בעיות פוריות אצל גברים

פוריות הגבר

במשך שנים רבות, נהוג היה לחשוב כי בעיות פוריות הגבר אינן פתירות ומקורן בסיבות גנטיות, מומים מלידה וליקויים שאין ברירה אלה להשלים איתם. לכן, ברוב המקרים, טיפולי פוריות בקרב זוגות שלא הצליחו להגיע להריון, התרחשו אצל האשה כברירת מחדל, גם במקרים בהם הבעיה האמיתית נמצאה דווקא בפוריות הגבר. כיום, לאחר מחקרים רבים ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות, ניתן לפתור גם את בעיות פוריות הגבר ולשפר באופן משמעותי את ייצור תאי הזרע.

 

אי פוריות הגבר מתבטאת בכמה היבטים של ייצור הזרע:

כמות – ייצור תאי זרע מועטים. בדרך כלל, ספירת זרע מועטה מוגדרת בפחות מ-10 מליון תאים לסמ"ק.

תנועה – מהירות נמוכה בתנועת תאי הזרע

מורפולוגיה- פגיעה בצורה של התא המתבטאת במבנהו החיצוני שאינו מסוגל לחדור כראוי את מעטפת הביצית ולהפרותה. המורפולוגיה מייצגת את איכות התא ואת תקינות סידור החומר הגנטי ולמעשה משמשת כפרמטר החשוב ביותר להערכת יכולת תא הזרע להפרות את הביצית באופן מושלם.

 במרבית המקרים, ההידרדרות בכל הפרמטרים הללו היא הדרגתית ומתגברת ככל שחולף הזמן.

 

 

הסיבה הראשית לבעיות פוריות אצל גברים – וריקוצלה

מחקרי הפוריות הבינלאומיים שנוהלו ע"י ד"ר יגאל גת וד"ר מנחם גורן ב-8 השנים האחרונות, אשר פורסמו בירחונים המקצועיים החשובים בפוריות (בין היתר מאלו היוצאים באוקספורד ובג'ון הופקינס), קבעו כי הסיבה המרכזית לבעיות פוריות אצל הגבר הינה "וריקוצלה" המוגדרת כתקלה מכאנית במערכת הניקוז הוורידית של האשכים.

 

וריקוצלה מובילה לירידה באספקה הנורמאלית של חמצן לאשך, דבר המדרדר את ייצור תאי הזרע באופן הדרגתי ולאורך זמן. למעשה, מצב פוריותם של גברים הסובלים מוריקוצלה יכול להידרדר ממצב של פוריות מושלמת למצב של בעיית פוריות חמורה.

 

תופעת הוריקוצלה היתה ידועה לעולם הרפואה במשך כ-50 שנה, אך אבחנתה ואיתורה של הבעיה באמצעים קונבנציונליים היו חלקיים ולכן הטיפול בה היה חלקי עם תוצאות מועטות. לכן, מומחים רבים סברו כי אין קשר בין בעיות פוריות אצל הגבר לבין וריקוצלה.  

כיום הוכח במחקרי הפוריות הבינלאומיים שכ-90% מהגברים הסובלים מבעיית פוריות - סובלים מוריקוצלה.

 

סיבות נוספות לאי פוריות הגבר

ייתר הסיבות לבעיות בפוריות הגבר נחשבות לנדירות יותר והן נובעות בעיקר מ:

א. בעיות גנטיות.

ב. זיהומים.

ג. טיפולים רפואיים נדירים.

ד. מומים מלידה.

 

סיבות אלה נאמדות באחוזים בודדים מכלל הגברים הסובלים מבעיית פוריות (כ 3-5% מהמקרים) ומשויכות לאלו שלא מייצרים תאי זרע בכלל, או מיעוט קיצוני ביותר של ייצור תאים.

 

בדיקה לגילוי בעיית הפוריות

חשוב לבצע בדיקה לאיתור וריקוצלה, באמצעות אולטרסאונד צבעוני-זרימתי משוכלל ע"י רופא מומחה מקצועי בתחום. ידוע כי ישנו קושי טכני גם באולטרסאונד לאתר  את הופעת הוריקוצלה בצד ימין, לכן מומלץ לבצע בדיקה מקצועית גם באמצעות תרמוגרף הבודק את קרינת החום מהאשכים.

 

שיטת גת גורן לטיפול בפוריות הגבר

במשך שנים רבות, פיתחו ד"ר גת וד"ר גורן שיטת צנתור מיוחדת, המתועדת כיום בספרות הרפואית העולמית כנותנת מענה של כ85% אחוזי הצלחה בשיפור פוריות הגבר ובתיקון תופעת הוריקוצלה.

 

השיטה מבוססת על צנתור מתוחכם המתרחש בבטן התחתונה (רחוק מהאזור הרגיש) בהרדמה מקומית בלבד. בעזרת הצנתר, מבצעים תיקון מלא למצב הוריקוצלה. הצנתור בשיטת גת גורן אינו כרוך בניתוח ולכן ללא כאבים, ללא פתיחת בטן, ללא הרדמה כללית וללא צורך באשפוז. הוא נמשך כשעה וחצי בלבד (לא כולל מנוחה בת חצי שעה). כעבור 48 שעות יכול המטופל לחזור לשגרת יומו.

 

בעקבות התיקון, מתחדשת זרימת החמצן החיוני אל האשך ותהליך ייצור הזרע חוזר לעבודה בתנאים אופטימאליים. כ-3 חודשים לאחר הצנתור, ניתן לצפות בתחילתו של שיפור משמעותי בייצור הזרע אצל כ 80% מהמטופלים.

 

 

 

 שיווק באינטרנט | גת גורן Google+