עקרות גברית, טיפולי פוריות

עקרות גברית

כיום ידוע שכמחצית מבעיות העקרות של בני הזוג נעוצות דווקא בגברים. יותר מכך – עקרות אצל הגבר, נחשבת למורכבות יותר, זאת, מכיוון שייצור תאי זרע היא פעולה יומיומית הדורשת תחזוק קבוע בניגוד לייצור הביציות אצל האשה.

עקרות גברית מתאפיינת בכמה היבטים של ייצור הזרע:

כמות – ייצור תאי זרע מועטים. בדרך, כמות מועטה מוגדרת בפחות מ-10 מליון תאים לסמ"ק

תנועה - מהירות נמוכה של התאים

מורפולוגיה- תצורה לא מושלמת של התא, המתבטאת במבנה שאינו מסוגל לחדור כראוי את מעטפת הביצית ולהפרותה. המורפולוגיה מייצגת את איכות התא ואת תקינות סידור החומר הגנטי ולמעשה משמשת כפרמטר החשוב ביותר להערכת יכולת תא הזרע להפרות את הביצית.

הגורם הראשי לעקרות בקרב גברים

במשך שנים רבות, לא ניתן מענה לגברים עקרים ומצוקתם תורגמה לטיפולי פוריות דווקא אצל האשה. זאת, מאחר ולא זוהתה בעיית הפוריות הנכונה והאשם הוטל על סיבות משניות כגון בעיות גנטיות, גורמים סביבתיים וגורמים נוספים שאינם ניתנים לפתירה.

מחקרי הפוריות הבינלאומיים שנוהלו ע"י ד"ר יגאל גת וד"ר מנחם גורן ב-8 השנים האחרונות, קבעו כי הסיבה המרכזית לעקרות גברית הינה "וריקוצלה", המוגדרת כתקלה מכאנית במערכת הניקוז של האשכים ונפוצה בכ-90% מהסובלים מעקרות.

במצב בו קיימת וריקוצלה - נמנעת זרימת חמצן תקינה אל תוך האשך ההכרחית כאנרגיה לבניית התאים. לכן, בהעדר זרימת חמצן תקינה - כושר ייצור הזרע נפגע ומתדרדר בהדרגה ככל שחולף הזמן.

גילויי זה של שני הרופאים תועדו בירחונים החשבים בעולם בתחום פוריות הגבר (ב-Human Reproduction, היוצא באוקספורד שבאנגליה, ב- Urology, היוצא במרכז ג'ון הופקינס שבארה"ב ועוד). בשנת 2006 הוענק לד"ר יגאל גת תואר PhD על גילויים אלו ועל תרומתו לחקר פוריות הגבר מטעם אוניברסיטת גנט שבבלגיה. בנוסף, זכו מחקרים אלו לפרק בספר הפריון הבינלאומי Andrology for the Clinician שיצא לאחרונה ברחבי העולם.

מי סובל מהתופעה?

מחקרים אחרונים מדגימים שכ-90% מהגברים הסובלים מבעיות עקרות לוקים בוריקוצלה. תופעה זו עלולה להופיע כבר בגיל 20 ושכיחותה הולכת ועולה עם הגיל. בישראל מוערך מספר הסובלים מוריקוצלה בגיל הפוריות בכעשרות אלפי גברים.

סיבות נוספות לעקרות גברית

ייתר הסיבות לעקרות בקרב גברים נחשבות לנדירות יותר והן נובעות מ:

א. בעיות גנטיות.

ב. זיהומים.

ג. טיפולים רפואיים נדירים.

ד. מומים מלידה.

סיבות אלה נאמדות באחוזים בודדים ממקרי חוסר הפוריות.

בדיקה לגילוי וריקוצלה

מומלץ לבצע בדיקה לאיתור וריקוצלה, הנעשית באמצעות אולטרסאונד צבעוני-זרימתי. בדיקה זו מתבצעת ע"י מומחה מקצועי לתחום זה. חשוב לזכור כי בעיית וריקוצלה היא בעיה דו צדדית וקיימת בשני האשכים גם יחד,  שהרי אם רק אשך אחד פגוע והשני תקין - הגבר פורה. ידוע כי ישנו קושי טכני לאתר  את הופעת הוריקוצלה בצד ימין (אפילו

באולטרסאונד), לכן מומלץ לבצע בדיקה מקצועית גם באמצעות תרמוגרף.

 

שיטת גת גורן לטיפול בעקרות הגבר

שיטת גת גורן מתועדת בספרות הרפואית העולמית כנותנת מענה של כ85% אחוזי הצלחה בפתרון בעיית העקרות הגברית ובתיקון תופעת הוריקוצלה (ראו עמוד מאמרים)

השיטה מבוססת על צנתור מתוחכם המתרחש בבטן התחתונה (רחוק מהאזור הרגיש) בהרדמה מקומית בלבד. בעזרת הצנתר, מבצעים סגירה טכנית עדינה של כל הוורידים הפגועים, כולל אלו הבלתי ניתנים לזיהוי באופן רגיל לעין בשני הצדדים. כתוצאה מכך, הגוף מתחבר  למנגנוני ניקוז וורידיים אחרים, אשר עוזרים לאשך לנקז את הפסולת החוצה אל הכבד באופן תקין.

בעקבות התיקון, מתחדשת זרימת החמצן החיוני אל האשך ותהליך ייצור הזרע חוזר לעבודה בתנאים אופטימאליים. כ-3 חודשים לאחר הצנתור, ניתן לצפות בשיפור משמעותי אצל כ 85% מהמטופלים בייצור הזרע, הן מבחינת הכמות, הן מבחינת הצורה (מורפולוגיה) והן מבחינת האיכות.

בימינו ניתן לומר כי הביטוי "עקרות" או "גבר עקר" הוא מושג שכמעט אינו תקף, שכן פרט ל2-3% ממקרי ליקויי פוריות הנובעים מבעיות גנטיות חמורות, ניתן לטפל ברוב המקרים ולתת מענה יעיל לפתרון הבעיה.

למאמר של ד"ר גת במעריב "מותה של העקרות הגברית"

למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם מרפאה

 

 

 שיווק באינטרנט | גת גורן Google+