וריקוצלה, טיפול בבעיית וריקוצלה

מהי וריקוצלה?

וריקוצלה היא תקלה מכאנית במערכת הניקוז של האשך הגורמת לחוסר הזרמה תקינה של חמצן לאזור ייצור הזרע. מלבד כ 5-10% של בעיות גנטיות, מומים, זיהומים או מחלות כרוניות, וריקוצלה מוגדרת כסיבה העיקרית והמרכזית לבעיות בפריון גברים.

האשכים, המייצרים את תאי הזרע, נמצאים במקום הנמוך ביותר בגוף. חומרי הפסולת שהם מייצרים (כפי שמייצר כל איבר בגוף האדם), אמורים להתנקז החוצה כלפי מעלה אל הכבד למחזור. זאת בניגוד לכוח הכבידה. כדי שפסולת זו לא תחזור חזרה למטה אל אשך, הוורידים המוליכים פסולת זו מכילים שסתומים חד כיווניים המונעים מהחומרים הלא רצויים לזרום בחזרה לאשכים ולפגוע בייצור. במצב בו קיימת וריקוצלה - שסתומים חיוניים אלו נשחקים ומפסיקים לתפקד. לכן, הפסולת שמייצר האשך לא מצליחה להיפלט ממנו החוצה, מאחר ואין גורם שימנע ממנה חזרה כלפי מטה. כאשר חומרי הפסולת לא נפלטים כראוי, נמנעת זרימת חמצן תקינה אל האשך (מבחינת "לא יוצא – לא נכנס") וכושר ייצור הזרע נפגע ומתדרדר בהדרגה ככל שחולף הזמן.

ד"ר יגאל גת מסביר על תופעת הוריקוצלה בתוכניתו של פרופסור רפי קרסו

מי סובל מוריקוצלה?

מחקרים אחרונים מדגימים שכ-90% מהגברים הסובלים מבעיות פוריות לוקים בוריקוצלה והם נדרשים לטיפולי פוריות. תופעה זו עלולה להופיע כבר בגיל 20 ושכיחותה הולכת ועולה עם הגיל. בישראל מוערך מספר הסובלים מוריקוצלה בגיל הפוריות בכעשרות אלפי גברים.

בדיקה לגילוי וריקוצלה

מומלץ לבצע בדיקה לאיתור וריקוצלה, הנעשית באמצעות אולטרסאונד צבעוני-זרימתי. בדיקה זו מתבצעת ע"י מומחה מקצועי לתחום זה. חשוב לזכור כי בעיית וריקוצלה היא בעיה דו צדדית וקיימת בשני האשכים גם יחד, שכן אם רק אשך אחד פגוע והשני תקין - הגבר פורה. ידוע כי ישנו קושי לאתר טכנית את הופעת הוריקוצלה בצד ימין, לכן מומלץ לבצע בדיקת אבחון וריקוצלה מקצועית גם באמצעות תרמוגרף.

שיטת גת גורן לטיפול בוריקוצלה

שיטת גת גורן מתועדת בספרות הרפואית העולמית כנותנת מענה של 80% אחוזי הצלחה בפתרון בעיית וריקוצלה (ראו עמוד מאמרים). השיטה מבוססת על צנתור מתוחכם המתרחש בבטן התחתונה (רחוק מהאזור הרגיש) בהרדמה מקומית בלבד (בניגוד לביצוע ניתוח וריקוצלה רגיל). בעזרת הצנתר, מבצעים סגירה טכנית עדינה של כל הוורידים הפגועים, חסרי השסתומים, כולל אלו הבלתי ניתנים לזיהוי באופן רגיל לעין. כתוצאה מכך, מתחדשת זרימת החמצן החיוני אל האשך ותהליך ייצור הזרע חוזר לעבודה בתנאים אופטימליים. כ-3 חודשים לאחר הצנתור, ניתן לצפות בשיפור משמעותי אצל כ 80% מהמטופלים בייצור הזרע, הן בכמות, הן בתנועה והן בצורה (מורפולוגיה).

לכתבה שפורסמה על וריקוצלה באתר ערוץ 10 ליחצו כאן

כיצד מתרחש התהליך?

  • אם עשית בדיקה של איכות הזרע / ספירת זרע והיא נמוכה, מומלץ מאד שתפנה לייעוץ במרפאה.
  • צוות המרפאה ישמח לתת לך מענה מהיר בטלפון או באמצעות השארת פרטים באתר ולאחר מכן תקבע לך בדיקת ייעוץ עם המומחים שלנו.
  • במפגש הראשוני, תתבצע אבחנה מקיפה של הבעיה וכן המלצה באם השיטה מתאימה לפתרון הבעיה
  • באם כן, הטיפול בשיטת גת גורן יארך כשעה וחצי, ללא צורך בניתוח, בהרדמה מקומית בלבד, ללא צורך באשפוז, ללא כאבים, ללא החדרת סלילים לגוף ועם אחוזי הצלחה גבוהים (כ 80% הצלחה). לאחר כחצי שעת מנוחה נוספת, תשוחרר הביתה וכעבור 24-48 תוכל לחזור לפעילות רגילה.
  • לאחר כ-3 חודשים לערך, צפוי להירשם שיפור משמעותי בייצור תאי הזרע ולכן – שיפור משמעותי במצב הפוריות

 

ניתן לקבל מידע נוסף על שיטת גת גורן ועל טיפולי פוריות באמצעות יצירת קשר עם המרפאה

 

 

 

 

 

 

*וריקוצלה לעיתים מוגדרת בעברית בביטוי- דליות האשך או הרחבת ורידי האשך. יש המגדירים התופעה כ- וריקוצלה באשכים. למרות שהתופעה מטופלת דווקא בבטן התחתונה

 

חדשות ערוץ 2


שיווק באינטרנט | גת גורן Google+